Archiwum autora: Przemysław Róg

Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Św. Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, musi w kalendarzu liturgicznym Kościoła zajmować miejsce specjalne, skoro jego wspomnienie zaliczane jest do uroczystości, a więc do świąt najwyższej klasy.  Pewnych informacji o św. Józefie dostarczają nam tylko Ewangelie. Osobą św. Józefa zajmują się także apokryfy: Protoewangelia Jakuba (w. II ), Ewangelia Tomasza (w. II ), Historia Józefa… Czytaj dalej »

Rozważanie na II Niedzielę Wielkiego Postu.

Wzrok i słuch nie są jedynymi zmysłami, ale najważniejszymi, dzięki którym człowiek kontaktuje się z otaczającym go światem. Biedny, kto nie widzi, jeszcze bardziej pożałowania godny, kto nie słyszy. Wzrok i słuch, to najpierw procesy fizyczne, ale u człowieka stanowią osobowe i duchowe zjawiska, których nauka do dziś jeszcze w pełni nie wytłumaczyła. Od słyszenia… Czytaj dalej »

Wspomnienie św. Dominika Savio – Patrona Ministrantów.

W czasie zadumy jakim nie wątpliwie jest okres Wielkiego Postu wypada wspomnienie Św. Dominika Savio. Jest on patronem młodzieży, ministrantów, matek w stanie błogosławionym oraz małżeństw starających się o potomstwo. Urodził się 2 kwietnia 1842r. w Riva Di Chireri. Był on zwykłym chłopakiem, synem rzemieślnika i wiejskiej krawcowej. W wieku 5 lat zaczął posługiwać do… Czytaj dalej »

Rozważanie na Środę Popielcową.

Od niepamiętnych czasów popiół jest obrazem ułomności i przemijania człowieka, znakiem żałoby i pokuty. Nie tylko u Izraelitów, ale u Egipcjan, Arabów i Greków wyrażało skargę, smutek, skruchę, pokutę. Na tym tle zrozumiałe są starochrześcijańskie zwyczaje i formy pokutne: rozpoczynając publiczną pokutę wielcy grzesznicy przywdziewali zgrzebne szaty i włosiennice, posypywali sobie głowy popiołem, żyli o… Czytaj dalej »

Rozważanie na 8 Niedzielę zwykłą.

Człowieka można poznać po rysach twarzy, po jego dłoni, po sposobie chodzenia; rozpoznajemy go w słowie i działaniu. Istnieje słowo, które wychodzi z serca szczerego i dobrego. Są też słowa puste i złe: bałamuctwo, plotki, kłamstwo. Znamy słowa, które dają życie, leczą i pomagają, ale i słówka, które niszczą i zabijają. Po czym poznaje się… Czytaj dalej »

Rozważanie na 7 Niedzielę zwykłą.

Dokąd byśmy doszli, gdybyśmy poważnie brali słowa Jezusa: pomagać tym, którzy nam szkodzą; rezygnować z gwałtu i przemocy, a tym samym z naszych praw i uprawnień; dawać nie pytając, czy się opłaci. Niebezpieczeństwo, że słowa te zostaną wzięte dosłownie nie jest zbyt wielkie. Kto się jednak odważy, ten poczuje wspaniały, chociaż cierpki powiew wolności Bożej,… Czytaj dalej »